TCM a srdce

17.08.2019

Srdce je považováno za sídlo našeho vědomí, které ovlivňuje naši duševní ostrost, krátkodobou paměť a náš spánek. Srdce lze považovat za centrum naší lidské zkušenosti představující spojení mysli, těla a ducha, což nás nutí považovat je za naše skutečné já. To vše se děje prostřednictvím ducha mysli (Shen) - ducha srdce - který je zodpovědný za harmonii a integraci všech ostatních duchů, které odpovídají každému z hlavních orgánů: tělesné a éterické duše, vůle a Intelekt. Prostřednictvím Shen má srdce také na starosti naši schopnost cítit se a vhodně komunikovat a spojovat se s okolním světem, včetně našich zkušeností a vztahů.

Párový orgán srdce je tenké střevo, které má na starosti filtrování nečistot z našeho jídla, myšlenek a emocí a udržování nejčistší výživy, kterou má srdce a další orgány používat.

TCM funkce srdce jsou:

  • Řídí krev a řídí krevní cévy
  • Otevře se do jazyka
  • Projevy v pleti
  • Uchovává mysl a ducha


Kromě toho, že má na starosti cirkulaci krve krevními cévami, hraje srdce roli při tvorbě krve. K výživě a zklidnění mysli a emocí je nezbytná dostatečná zásoba "srdeční krve", abychom byli v našem myšlení bystří, emocionálně vyvážení a mohli v noci relaxovat a dosáhnout klidného spánku.

Zdraví srdce se odráží ve zdravé pleti a v integritě jazykového svalu. To zahrnuje nejen celkový vzhled jazyka, ale také jeho citlivost a schopnost správně formulovat slova.

Pokud jsou příznaky způsobeny nedostatečnou srdeční krví, je pravděpodobné, že kombinace stravy a čínských bylinných přípravků zajistí hluboké změny nezbytné k úplnému zmírnění příznaků. Čínské bylinné receptury, které kombinují ingredience, které vyživují krev a uklidňují srdce, jako je Tian Wang Bu Xin Wan (císař nebeských pilulek pro tonizaci srdce), se často používají k léčbě srdeční nerovnováhy, která vede k nespavosti, úzkosti, zapomnění a bušení srdce. Je třeba poznamenat, že tyto příznaky mohou být způsobeny nerovnováhou v jiných orgánech, takže je nezbytná správná diagnóza a přístup k předepsaným opravným prostředkům od schváleného dodavatele prostřednictvím kvalifikovaného bylináře TCM.

Udržování zdravé krve bude zase vyživovat srdce, protože mají vzájemný vztah. V TCM to znamená stálý přísun bílkovin a přirozeně tmavých a bohatých potravin. Přiměřená zásoba bílkovin je určena vaším metabolismem a množstvím aktivity, kterou vykonáváte. Čím více energie spálíte (zejména ve formě potu), tím více krve používáte a tím více proteinu budete potřebovat. Extra výživa je nutná, pokud jste kojící matka, trpíte jakýmkoli druhem krvácení, včetně těžkých období, trpíte chronickým onemocněním nebo se zotavujete z akutního onemocnění.

Naopak příliš mnoho kardio cvičení a vystavení se nadměrnému teplu bude mít nepříznivý dopad jak na kvalitu krve, tak na zdraví vašeho srdce. Velké teplo způsobuje přehřátí vašeho ohnivého orgánu. Nadměrně kořeněná a štiplavá jídla také zahřívají srdce a způsobují "vypařování" krve, takže je zde také důležité vyhnout se přebytku koření. 


Mezi jídla, která jsou obzvláště prospěšná pro srdce a krev, patří:

  • Protein: Malá množství kvalitního kuřecího, hovězího nebo jehněčího masa mohou do krve dodávat dostatek výživy. Vejce jsou také dobrým zdrojem výživy. Pokud jste vegetarián nebo vegan, musíte při každém jídle konzumovat nějakou formu bílkovin. Ořechy, semena, fazole a luštěniny a přírodní sójové výrobky (nezpracované, jako například sójová mletá), to vše může zajistit dobrou výživu krve.
  • Přirozeně tmavá jídla: Tmavě zelená listová zelenina, jako jsou kapusta, špenát, tmavé zelí, černé sójové boby, fazole ledviny, fazole aduki, řeřicha a kopřivy, jsou v TCM považovány za zvláště výživné pro krev a jsou "shodou okolností" bohaté v železe.
  • Přirozeně sladká a tmavá jídla Červená řepa, hrozny, melasa, datle, fíky a meruňky jsou také bohaté na železo a jsou vynikajícími krevními výživami. Pamatujte, že konzumace nadměrného množství sladkých jídel může mít nepříznivý účinek na trávicí energii sleziny!

Smějte se s celou svou bytostí, otevírá srdce
- Bavte se: Radost je emoce, která je nejblíže srdci. Nedostatek radosti - nebo nadbytek, jako je ten, který zažívá drogy vyvolávající euforii - může mít nepříznivý účinek na srdce. Protože Srdce je středem našich emocí, je pro udržení zdravého Srdce stejně důležité jako výživa. Srdce musí být radostné a živé. Pravidelný smích, zpěv nebo tanec způsobem, kdy se cítíte bezstarostní a lehcí, pravděpodobně otevřou vaše srdce a umožní vám zažít radost ze života.
Zdravé vztahy, nejen romantické, ale i s rodinou a přáteli, také vyživují srdce. Trávit čas s přáteli a rodinou, cítit se s nimi blízko a sdílet jedinečné okamžiky nad jídlem nebo činnostmi, to vše je nezbytné k udržení naší mentální a emoční rovnováhy. Mnozí z nás tráví příliš mnoho svých životů trápením a obětováním kvality našich vztahů k naší práci. Můžeme dokonce skoncovat s odporem těch lidí, kteří kladou požadavky na náš čas mimo práci, a v případě naší rodiny se svědomitě dohodneme, že strávíme čas v jejich přítomnosti - ale ne s nimi - jednou nebo dvakrát ročně. Tento nedostatek spojení a radosti ze vztahů se na Západě stává endemickým a má jednoznačný dopad na míru srdečních chorob ve společnostech, kde se lidé více izolovali. 

Když vidíme krásu světa, buď skrze ty, kteří jsou nám blízko srdce, nebo skrze krásu nalezenou v přírodě, umění nebo dokonalosti dítěte, nejen to otevírá naše srdce, ale také nás vyživuje na mnoha úrovních, takže se cítíme radostí a vděčností. Zjistěte, co ve vás vyvolává tento pocit, často ho navštěvujte a nechte své vnitřní světlo svítit a osvětlit všechny aspekty vašeho života. Laskavost prospívá jak dárci, tak příjemci.
Soucit je rozšířením lásky, kterou cítíme k druhým, což nám umožňuje sdílet bolest, kterou zažívají jiné živé bytostí. Vědomí si potřeb druhých a provádění jakýchkoli laskavých skutků, které jsou v naší moci - ať už úsměv, laskavé slovo nebo praktičtější pomoc - nejen vyživuje naši energii srdce, ale také příjemci naší soucitné lásky.


Uvědomte si, že nejste nikdy sami: Abychom se mohli spojit s ostatními, musíme nejprve prohloubit vztahy se sebou samými. Toho lze dosáhnout pouze strávením času o samotě meditací naučením se být v okamžiku a prožíváním života prostřednictvím našich srdcí.
Jakmile se naučíme otevírat naše srdce, budeme se cítit neustále ve spojení se vším na světě a už nikdy se nebudeme cítit osamoceni. Na hlubší úrovni je naše srdce živeno naším spojením s božským - skrze modlitbu, rituály, společnou meditaci a uzdravení.

Zdroj/Internet

                                                                                            Rychlý kontakt                                                                                               
Petra Fritsch 775 234 669, ulice Spojů 835, O-Poruba, pohybemrosteme@seznam.cz                 
FB petrafritsch                                                         
Všechna práva vyhrazena 2016    
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!