TCM a slezina

17.08.2019

Slezina (Pi), Země - prvek sleziny 

Slezina a žaludek (Wei) - jeho párový orgán - jsou orgány prvku Země a hlavní orgány trávení. Žaludek - také nazývaný mořem obilí a vody - je nádobou, kde se jídlo a tekutiny, které konzumujeme, přeměňují energií sleziny na látky, které může tělo využít. Toto je palivo pro naši každodenní činnost nebo postnatální esenci, což se rovná běžnému příjmu, který potřebujeme, abychom přežili ze dne na den. 

Podle TCM má slezina následující funkce: 


1. Řídí transformaci a transport: Pomocí komplexního mechanismu, který zahrnuje všechny orgány v těle, zejména orgány spojené s trávicím systémem, umožňuje slezina Qi extrakci živin z potravy a tekutin, které konzumujeme, a jejich přeměnu na použitelné látky ( Qi a Blood), které jsou potom transportovány, aby byly dále vylepšeny a nakonec použity jako palivo různými orgány. 


2. Kontroluje krev: Kromě aktivního přispívání k tvorbě krve z našeho jídla, slezina také udržuje krev v krevních cévách, čímž zabraňuje prosakování a vytváření krvácení. To se provádí přirozenou tendencí sleziny Qi vstávat a udržovat vše v těle před pádem kvůli gravitaci. 


3. Řídí svaly a končetiny: Slezina to dělá jako první tím, že nám poskytuje energii, která nám zase dává sílu a vytrvalost, takže jsme schopni chodit déle a tvrději pracovat;za druhé transport výživy přímo do končetin a svalů tak, aby byl zdravý svalový objem. 

4. Ústa: Slezina je orgán, který ústům umožňuje ochutnat všechny příchutě a její zdraví se projevuje ve vlhkosti a zbarvení rtů.

5. Domy Intellect (Yi):
Intelekt (Yi) je duchem sleziny. Intelekt zde souvisí s analýzou možností, které stojí za každým rozhodnutím udělat nebo něco vytvořit a přímo se projevuje v naší tvůrčí síle. Stejně jako slezina dohlíží na trávení potravin, prostřednictvím Intelektu také pohání naši schopnost trávit a asimilovat informace a nápady a naše potěšení z tohoto procesu.

Jako hlavní orgán trávení je slezina přímo ovlivněna naší stravou. Špatná výživa i nadměrné stravování mohou mít vliv na fungování sleziny, a tím i na následnou produkci Qi a krve, což bude mít vliv na zdraví každého orgánu a funkce těla. 

Díky jeho úzkému vztahu s končetinami a svaly může zdraví sleziny ovlivnit také sílu a tón celého těla. Na mentální úrovni mohou odchylky sleziny ovlivnit naši schopnost zpracovávat a uchovávat informace. 

Příznaky způsobené nerovnováhou sleziny:

špatná chuť k jídlu, trávení, nadýmání, podvýživa, málo energie, letargie,  
kontroluje krev, poruchy krvácení, křečové žíly, ztráta svalstva, únava končetin, 
suché nebo prasklé rty 

Jako orgán elementu Země je slezina úzce spjata s Matkou Zemí jako dávající, vyživující a udržující síla. Zdravá slezina proto závisí na tomto, než že do našich úst vložíme jídlo. Je třeba ji krmit stejným starostlivým a láskyplným úmyslem, kterým matka vyživuje své dítě. To platí nejen pro fyzickou výživu získanou z jídla, ale také pro duševní a emoční výživu. Níže uvádíme několik nápadů, jak vyživovat slezinu:

Jídlo a strava: Ve svých příspěvcích o stravě a výživě jsem se zabýval hlavními myšlenkami toho, co v čínské medicíně představuje zdravou stravu, kde najdete podrobné vysvětlení trávicího procesu a názory TCM o tom, jak se živit, a dále můj příspěvek zkoumá náš koncept jídla . Toto je několik způsobů, jak můžeme nakrmit naši slezinu:

  • Obecně se musíme zaměřit na stravu především na naši schopnost extrahovat dobrotu z našeho jídla. Pokud si myslíte, že máte fantastickou stravu, protože obsahuje pouze potraviny, které jsou považovány za zdravé, ale cítí se vyčerpané a demotivované, musíte znovu zvážit své názory na výživu. Slezina musí být vyživována tak, aby mohla získat více energie, než spotřebuje během trávicího procesu. To může znamenat vyhýbání se velkému množství studených a syrových potravin, které navzdory jejich obsahu vitaminu způsobí, že slezina bude tvrději pracovat, a zvýhodnění pestré stravy sestávající z dobře vařených pokrmů.
  • Slezina také potřebuje pravidelnost a může být vážně ovlivněna tím, že jí každý den v různých časech. Abychom si mohli užívat trvalé energie, potřebujeme nejen pravidelná jídla, ale také jíst jídlo v množství, které jsme schopni zpracovat a které nám poskytne dostatek paliva pro naše tělo. Pravidelný příjem příliš velkého nebo příliš malého množství jídla má za následek nerovnováhu sleziny.
  • Potěšení z našeho jídla je také důležitým faktorem, který přispěje k tomu, jak se cítíme fyzicky a emocionálně vyživovaní. Můžeme však mít sklon užívat si jídla, pro která máme nezdravou touhu, jako je cukr, čokoláda a chléb; nebo potraviny obsahující přísady a konzervační látky, které mohou být návykové povahy. Skutečné požitky z jídla mají kořeny v hlubokém potěšení z toho, že se živíme a chráníme náš život a zdraví, spíše než pomíjivé potěšení způsobené něčím, co by pro nás mohlo být škodlivé.


V TCM se říká, že dlouhodobé sezení může být škodlivé pro energii sleziny. Strečink je považován za nejlepší způsob, jak podpořit svalový tonus, který poskytuje slezina, a usnadnit trávicí proces. Jemná jóga a pilates mohou být velkým přínosem pro slezinu a pro Qi celého těla.

Uzemněte se: Po narození je kontakt s naší matkou prostřednictvím krmení a dotyku hlavním zdrojem našeho pocitu bezpečí. Od tohoto okamžiku je úkolem sleziny podporovat náš pocit sounáležitosti a bytí doma. To nám dává pocit uzemnění a bezpečí. 
Pocity vykořenění, nebo pocity vnitřního nepohodlí, které nás nutí přejít z jednoho místa na druhé, mohou být projevy slezinové nerovnováhy. Možná budeme muset v nás vyvinout pocit "být doma", aby se naše tvůrčí síla mohla rozvíjet a vzkvétat. Jakákoli forma kontaktu se Zemí, která nám pomáhá cítit se jako součást přírody, jako je pravidelná procházka po parcích a lesích nebo provádění zahradnických úkolů, nám pomůže cítit se více zakotvená a umožní nám "usadit se" do sebe.
Zdraví sleziny je také podporováno fyzickým kontaktem s ostatními. Dotyk nám poskytuje pocit fyzické a emocionální pohody i pocit uzemnění. To je zvláště důležité v souvislosti s britskou kulturou, kde je dotek často považován za invazivní a fyzické projevy náklonnosti jsou udržovány na minimu. Při nepříjemném dotyku mohou masáže a jiné typy práce s tělem poskytnout podobné výhody.
Přestaňte si dělat starosti: Přílišné znepokojení může mít za následek nevyváženost sleziny a naopak. Slezina živí naši starostlivou stránku a poskytuje nám sílu být empatičtí a nápomocní ostatním. Když se z rovnováhy může tato empatie proměnit v zbytečné starosti o sebe nebo jiné.
Umožnění mysli převzít a bombardovat nás myšlenkami na katastrofy a možnými problémy, které může budoucnost přinést, spotřebovává naši energií. Meditace je nejlepší způsob, jak se naučit ovládat naši mysl, a pravidelná praxe nám pomůže nejen uchovat naši energii, ale také nám poskytne silný nástroj k předcházení problémům spojeným se stresem. Často si zapisujeme naše prchavé znepokojivé myšlenky, které nám mohou pomoci objektivněji se na ně podívat a možná si uvědomit jejich zbytečnost.

Nerovnováha sleziny je mimořádně běžná v důsledku nedostatečné stravy a životního stylu a často se zhoršuje trvalým stresem. 

Akupunkturní ošetření může být velmi účinné při zvyšování energetické hladiny a zlepšování celkového fungování sleziny a celého trávicího systému. Toto je často děláno tím, že ošetřuje body na žaludečním kanálu s Acupuncture a moxibeating (spalování bylinkové mugwort produkovat hřejivé účinky). Pro vyřešení příznaků, jako jsou poruchy trávení, nadýmání, uvolnění stolice a otoky, mohou být použity konkrétní body.
Protože slezina má na starosti poskytování všech orgánů a tkání těla dostatečnou energií pro správné fungování, může nás dlouhodobá nerovnováha sleziny ovlivnit na systémové úrovni. V takovém případě je možné čínské bylinné prostředky kombinovat s akupunkturou, aby se vypořádaly s blokádami a příznaky, které jsou důsledkem nesprávné funkce jiných orgánů, a zároveň posílily energii sleziny, aby se předešlo zhoršení příznaků a poskytly tělu podporu pro obnovení zdraví.
Při vypořádání se se slezinovou nerovnováhou by vám měl váš lékař v čínské medicíně nabídnout dietní a životní rady, které vaši léčbu podpoří. Pokud tak neučiníte, může léčba stále poskytnout úlevu od vašich příznaků, ale nemusí to stačit k tomu, aby vám umožnilo udržet rovnováhu po ukončení léčby.

Zdroj/Internet

                                                                                            Rychlý kontakt                                                                                               
Petra Fritsch 775 234 669, ulice Spojů 835, O-Poruba, pohybemrosteme@seznam.cz                 
FB petrafritsch                                                         
Všechna práva vyhrazena 2016    
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!