TCM a játra

17.08.2019

V TCM nejsou orgány nutně definovány jejich anatomickým umístěním nebo jejich kvantifikovatelným fungováním. Místo toho jsou pojmy spojené s orgánem určovány řadou funkčních činností a vztahů s jinými orgány, tkáněmi, tekutinami, smyslovými orgány a vlivy prostředí. Je to součást sofistikované teorie lidského těla jako integrovaného celku, která zahrnuje nejen fyzické funkce, ale také emoční, mentální, senzorické a dokonce i duchovní aspekty. Porozumění vztahu a vzájemné závislosti mezi orgány je stejně důležité jako pochopení úlohy, kterou každý orgán hraje při rozvoji příznaků a při udržování našeho zdraví na všech úrovních.

Dva hlavní typy orgánů jsou orgány Yin (Zang) a Yang (Fu). Jiné orgány jsou považovány za hlubší z hlediska umístění a funkce a za životně zásadnější. Jinými orgány jsou: játra, slezina, srdce, ledviny a plíce.

Játra jsou orgánem Woodového prvku a jsou považovány jak energicky, tak fyzicky za velký, expanzivní a když jsou mimo rovnováhu, invazivní orgán. 

Játra mají na starosti regulaci a harmonizaci celého systému prostřednictvím svých hlavních funkcí:

1. Pravidla volného toku Qi: Hodně závisí na hladkém pohybu Qi v těle. Bez něj může dojít k zablokování, blokování a nepravidelnému fungování jiných látek a orgánů.
Tato funkce jater ovlivňuje zejména následující aspekty:

 • Náš emoční stav: Naše emoce jsou stejně výrazem naší energie jako fyzické funkce našeho těla, takže harmonický tok Qi vede k stejně harmonickým emocím, které se odrážejí v uvolněné dispozici a schopnosti vyrovnat se a nechat věci jít, když je to vhodné.
 • Účinnost našeho trávení: Játra hrají důležitou roli v trávicím procesu fyzicky i energeticky. Pro zajištění hladkého průchodu potravy trávicím systémem od požití až po evakuaci je nutný vhodný tok jater Qi.
 • Přiměřená sekrece žluči: V rámci trávicího procesu je třeba žluč uvolnit v dostatečném množství. 
 • Hladký průběh menstruace: Jaterní orgán a jeho kanál mají důvěrný vztah k reprodukčnímu systému. Jak Qi teče, tak i krev, takže překážka v toku Qi může mít za následek stagnující krev a symptomy před a během menstruace. Na druhé straně jaterní kanál prochází reprodukčním systémem, což zvyšuje tok Qi v játrech pro reprodukční zdraví ještě důležitější.

2. Ukládá krev (Xue): Když jsme aktivní, játra zajišťují, že v těle cirkuluje dostatek krve, takže jsou šlachy a svaly vyživovány a zvlhčovány. Když je v klidu, krev je shromažďována a ukládána v játrech, takže naše energie je obnovena během našeho spánku.

3. Šlachy: Játra, většinou prostřednictvím jaterní krve, je orgán, který svaly, šlachy a vazy umožňuje stahovat a relaxovat a pohybovat se koordinovaně a pohotově.

4. Oči a projev na nehtech: V TCM je každý orgán Yin zodpovědný za výživu konkrétního smyslového orgánu. Zdraví každého orgánu Yin se také odráží v kvalitě konkrétní tkáně těla. Oči jsou smyslovými orgány, které jsou ovlivněny játry, pokud jde o jejich vlhkost a čerstvost a kvalitu zraku. Zdraví jater se také odráží v kvalitě a síle nehtů.

5. Uchovává éterickou duši (Hun): V taoistických kořenech TCM se naše duše nebo duch skládá z menších částí, které představují specifické lidské chování a tendence. Každý z těchto menších duchů je zase úzce spojen se specifickým yinským orgánem.
Hunská nebo éterická duše je duchem jater a chápe se jako součást nás, která "žije" poté, co naše těla prošla. Hun je součástí nás, která drží a umožňuje naplnit náš životní účel. Abychom toho dosáhli, Hun nám dává sebevědomí a vůli, stejně jako schopnost stanovit hranice a cítit soucit, který nás inspiruje k provádění laskavosti.

Příznaky jaterní nerovnováhy

Stres,  nadměrná konzumace stimulantů, neustále v běhu a dieta skládající se z těžkých potravin, které ztíží práci těla, jsou častými příčinami jaterní nerovnováhy. Pokud jde o emoce, otázky jako nevyřešený hněv a rozhořčení, frustrace z práce nebo vztahů a pocit, že je příliš mnoho požadavků na náš čas a energii, si také vybírají daň na jaterní energii. Ve skutečnosti je nejčastější příčinou nerovnováhy jater v akupunkturních praktikách stres kvůli pracovním požadavkům, rodinným / vztahovým obtížím a pocit, že člověk nemá na výběr a je v situaci uvězněn.


Příznaky jaterní nerovnováhy
Fyzické a emoční napětí, bolest kolem hrudního koše, tlak na hrudi, pocit hrudky v krku, obtížná pohyblivost, nespavost, velmi těžké období,křeče, stres, ztuhlost nebo ochablost svalů, šlach a vazů, unavené, červené, suché oči, slabé a lámavé nehty

Ovlivňující emoce: Emoční frustrace, deprese, zlost, podrážděnost, nálada, pocit "na hraně", hněv, zlost, závist, žárlivost, nenávist, nedostatek vlastní hodnoty, necitlivost vůči utrpění druhých, deprese

Ovlivňující trávení: bolest břicha, kyselý reflux, nevolnost, zvracení, občasná zácpa a volné stolice.

Ovlivňující tok žluči: hořká chuť v ústech, říhání, žloutenka, poruchy ,trávení, nevolnost.

Ovlivňující menstruaci : předmenstruační napětí, deprese, tlak v prsou, podrážděnost a menstruační bolest. , slabé a křehké nehty

Játra jsou orgánem, který má velkou moc, a stejně jako u něčeho mocného musí být vyživován a změkčen, aby se tato moc nedostala z ruky. Vzhledem k tomu, že stres je faktor s nejnepříznivějším vlivem na játra, hodně z toho, co jsem zmínil ve svém příspěvku o zvládání stresu, je pro zdraví jater velmi důležité. Navíc vám mohou pomoci následující tipy:

 • Zachovejte klid a pusťte to - mnozí z nás se cítí zaseknutí ve špatné práci, vztahu a dokonce i ve špatné rodině. Ve většině případů je obtížné opustit tyto závazky kvůli složitosti našich okolností, takže to nemusí být možnost. Jakkoli se to snažíme nemyslet na to, naše frustrace a rozhořčení vždy skončí, že se znovu objeví v nesprávnou dobu a často na nesprávnou osobu. Je to proto, že násilně nedovolujeme, aby naše emoce "tekly", ve skutečnosti blokujeme normální tok jater Qi, což má za následek efekt "tlakového hrnce", kde Qi nakonec najde únikovou cestu a často se uvolní exploze". Meditace, jóga (ale něžné typy, které nejsou Ashtanga nebo Bikram!), Qi Gong a Tai Chi, to vše jsou dobré způsoby, jak získat nástroje, které nám pomohou zvládnout náš stres a frustrace. Naučit se pustit ty věci, které nás uráží nebo nás obtěžují, spíše než se jich držet, je opravdu důležité. Pocit hněvu není sám o sobě škodlivý - všechny naše emoce jsou projevem naší lidskosti - škodlivé je pokračovat v hněvu dlouho poté, co události prošly. Musíme se naučit nebrat všechno osobně a uvědomit si, že ostatní lidé dělají to, co dělají, protože i oni jsou zmatení a zdůraznění.
 • Cvičení -je velmi důležité pro povzbuzení jater k pohybu Qi. Mírné cvičení - jako je chůze, plavání nebo jízda na kole - je nejlepší udržet vše v pohybu, pokud nepoužíváme více energie, než máme. Nadměrné cvičení však může a má za následek stagnaci jater Qi. Platí to zejména u lidí, kteří jsou již ve stresu a používají jako způsob odvádění tohoto stresu těžké cvičení. To samozřejmě funguje hned po cvičení, když endorfiny zaplavují krevní oběh, ale jak mnozí narkomani tajně vědí, pocit bdělosti a neschopnosti relaxovat se vrací s pomstou, když tyto účinky zmizí.
 • Dieta všechna doporučení týkající se stresu jsou relevantní i zde, takže se můžete odkázat na můj předchozí příspěvek o stresu . Musíme také udržet játra měkké, proto se  nadměrným množstvím potravin a toxicitou z chemických přísad, alkoholu nebo drog. Kyselá jídla pomáhají detoxikovat játra: šálek horké vody se šťávou z poloviny limetky, citronu nebo octu z jablek první ráno pomáhá stimulovat uvolňování toxinů.
 • Vyživování krve také pomáhá udržovat hladký průtok jater. K tomu potřebujeme konzumovat dostatečné množství bílkovin, stejně jako spousty tmavé listové zelené zeleniny a sladkých, tmavých, nerafinovaných potravin, jako jsou datle a meruňky.

Nejčastějšími syndromy pozorovanými na akupunkturní klinice jsou jaterní nerovnováhy. Ošetření akupunkturních bodů na jaterním kanálu pomáhá obnovit tok jaterního Qi a vyřešit příznaky spojené se stagnací jaterního Qi. Kromě toho existují specifické kombinace bodů, které mohou navodit uvolněný stav a povzbudit tělo a mysl k odpočinku a obnově, čímž pomáhají zmírňovat příznaky spojené se stresem. 

Několik klasických receptů čínské bylinné medicíny bylo navrženo k léčbě specifických typů jaterní dysharmonie. Nejběžnějším vzorcem mezi nimi je Xiao Yao Wan neboli "volný a snadný putující", který obnovuje tok jater Qi a pomáhá vyřešit mnoho symptomů uvedených v této kategorii v tabulce výše.
Léčba v čínské medicíně bude také zahrnovat vhodné dietní a životní rady, které pomohou zlepšit příznaky a podpořit rovnováhu jater, aby se zabránilo dalším příznakům.

Klíčové myšlenky na játra

 • Odpusťte a bude vám odpuštěno: Pokaždé, když vás něco rozhněvá, je pravděpodobné, že jste to někdy udělali sami v životě.
 • Cítit s ostatními: Obujte si boty jiných lidí, abyste byli soucitní a tolerantní.
 • Přijměte, co vám život přináší: Většinu času nemá smysl bojovat proti vašim okolnostem. Skončíte frustrovaní a vyčerpaní a pravděpodobně zůstanete na jednom místě, dokud se nerozhodnete pustit.

Zdroj / Internet

                                                                                            Rychlý kontakt                                                                                               
Petra Fritsch 775 234 669, ulice Spojů 835, O-Poruba, pohybemrosteme@seznam.cz                 
FB petrafritsch                                                         
Všechna práva vyhrazena 2016    
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!