Echinacea energeticky podporuje imunitní systém

21.03.2020

Echinacea, neboli Třapatka nachová, je rostlina, patřící do čeledi hvězdnicovitých. Její název vznikl z řeckého slova Echinos, což znamená ježek, pravděpodobně kvůli vzhledu jejích květů. Echinacea byla používána jako tradiční indická léčivá rostlina. Léčivé jsou zejména dva druhy, a to Echinacea purpurová a Echinacea úzkolistá. Rostou na prériích a ve světlých lesích v severní Americe. Z rostliny se používá kořen, květ i list, lisuje se z ní olej, případně se užívá jako čaj. Echinacea je známá velkou řadou léčivých účinků - hojení ran, ekzémů, křečových žil, proleženin, dále také snižuje výskyt zubního kazu, žaludečních vředů, pomáhá při nemocích močových cest, léčí kousnutí hmyzem i klíštětem a nejznámější účinek je zvyšování imunity organismu.

Echinacea se vysévá v březnu. Kvete druhým rokem a jako trvalka zůstává na záhonu. Je nenáročná, dobře snáší sucho. Dorůstá výšky až 180 cm.

Po sklizni následuje zpracování rostliny pro další použití. Rostlina se ihned po sběru suší, sušení je důležité pro kvalitu. Dalším krokem je rozdrobňování, tím se získává homogenní směs potřebná pro čajoviny. Směs se skladuje v plechových nebo skleněných obalech, papírových nebo jutových pytlích nebo v lepenkových kartonech. Nedoporučuje se rostlinu uchovávat déle než do příští sklizně, jinak rostlina ztrácí na kvalitě a její léčebné účinky se mohou snižovat.

Jak se Echinacea používá

Čerstvou nebo sušenou rostlinu lze použít pro přípravu nálevu. Nálev se připraví přelitím rostliny nebo čajové směsi vařicí vodou a nechá se 10-30 minut vyluhovat a následně se nálev přecedí. Další možností je příprava odvaru, to znamená povaření rostliny nebo čajové směsi ve vodě po dobu 10 minut, vyluhování po dobu 15 minut a následné scezení. Lze připravit i výluh, a to vyluhováním rostliny nebo čajové směsi při běžné teplotě vody.

Z Echinacey se dále vyrábí i tinktury, neboli lihové výluhy, sirupy, nebo výtažky.

Co se týká léčby a prevence nachlazení, je Echinacea nejúčinnější, pokud ji začnete užívat již s prvními náznaky nachlazení a ukončíte po 7 až 10 dnech.

Echinacea obsahuje mnoho účinných látek, jako například steroly, mastné kyseliny, silice, vitaminy, minerální látky. Tyto látky působí protizánětlivě, hubí bakterie a viry, zvyšují imunitu organismu a působí jako antioxidanty.

Bylo provedeno několik studií, které dokázaly příznivé účinky Echinacey. Již v roce 1986 bylo dokázáno, že čerstvá šťáva z Echinacey pomáhala u žen proti kvasinkovým infekcím. Kapky z čerstvé rostliny zase pomohly při snižování projevů revma. Jako hlavní účinek bylo prokázané snižování příznaků chřipky, bolestí v krku, snížení doby trvání nachlazení, pomoc při zvětšené lymfatické žláze nebo při infekcích močových cest. Nejnovější studie prokázaly, že echinacea pomáhá také při regeneraci tkání poškozených infarktem myokardu.

Na trhu je k dostání mnoho přípravků obsahujících Echinaceu. Jsou to například čaj z Echinacey purpurové, echinaceové kapky, sirupy, tablety, echinaceová mast, echinaceový gel nebo bylinná zubní pasta.

Vypracovala: Bc. Lucie Podroužková, doplnila Ing. Ivana Škarecká, DiS.


                                                                                            Rychlý kontakt                                                                                               
Petra Fritsch 775 234 669, ulice Spojů 835, O-Poruba, pohybemrosteme@seznam.cz                 
FB petrafritsch                                                         
Všechna práva vyhrazena 2016    
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!