Dětské emoce

16.06.2022

Dětské emoce nejsou o nic menší a o nic méně důležité než emoce dospělých. Stejně jako my často nerozumíme našim vlastním pocitům a úzkostem, je tomu tak i u dětí. My rodiče bychom však měli vynaložit určité úsilí k jejich pochopení, zvlášť v tak přelomovém věku, jako je ten předškolní.

Již od narození zaznamenáváme každý fyzický milník našich dětí od zvednutí hlavy přes první krůčky až ke všemu, co následuje, co se týká, ale emocí dětí, mnohdy se setkáváme s tím, že nám jejich emoce vadí.... Co je emoční zdraví a jak na emoce u dětí?

Co je to emoční zdraví

Emocionální zdraví je schopnost být si vědom svých emocí, rozumět jim a zvládat je, a to včetně vrcholů, pádů, krizí a vším mezi tím.

Děti se s touto schopností samozřejmě nerodí. Je to něco, co se vyvíjí, jak roste jejich mozek a vyvíjí se nervová soustava, ale zejména během prvních 5 let života. Z počátku se každé dítě vzteká a chová se iracionálně, aby vyjádřilo své aktuální emoce. Ale později, s naší pomocí, ale také díky vystavování různým sociálním situacím, se naučí vyjádřit své pocity konstruktivním způsobem.

Skrze pojmenovávání a přijetí pocitů pomáháme dítěti vyznat se v emočním stavu sebe i druhých. Podporování dětí v rozvoji emočního uvědomění může přispět k jejich pozitivnějšímu emočnímu prožívání a větší duševní pohodě.

Můžeme dítěti, pomoci pojmenovat co se s ním děje

- Ty jsi teď hodně smutný...

- Vidím, že se zlobíš....

Děti poznávají svět hlavně přes své emoce a možnost jejich vyjadřování jako zásadní pilíř vývoje zdravého sebevědomí. Potřebují projevit své potřeby a emoce, aby se naučily se s nimi vypořádat. Jakkoli intenzivní ono projevování je, většinou rychle odezní a dítě se s nimi poměrně rychle vypořádá. Příčinou může být fakt, že děti na své současné prožívání nenabalují křivdy a vzpomínky z minulosti, jak je tomu často u dospělých. Má-li dítě svobodu své pocity vyjádřit, snadno se z nich vymaní.

V nás dospělých intenzita dětských emocí často vyvolává úzkost a hněv, a proto máme tendenci emoce  zarazit, odvést pozornost nebo se emocím věnovat nadměrně - ani jeden přístup vypořádání se s nepříjemnými pocity nenapomáhá, ale naopak vše prodlužuje....

Cíle zdravého emočního vývoje:

- Vytvořit pocit lásky a bezpečí

- Rozvíjet empatii - schopnost sdílet pocity druhého

- Vytvořit zdravé přátelské vztahy

- Budovat sebevědomí a sebedůvěru

Zdroj/ Internet

                                                                                            Rychlý kontakt                                                                                               
Petra Fritsch 775 234 669, ulice Spojů 835, O-Poruba, pohybemrosteme@seznam.cz                 
FB petrafritsch                                                         
Všechna práva vyhrazena 2016    
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!