Problémy se spánkem u dětí

11.05.2023

Reflex paralýzy strachu může být příčinou

Mnoho rodičů to zná…. blíží se večer a dětem se nechce do postýlky…z postele je trampolína, skáče, běhá a odpadá až únavou…v noci se budí a pláče, nechce usínat samo, potřebuje světlo, bojí se tmy, mnohdy pláče tak, že ho nelze ani probudit…..

Problémy se spánkem s narušeným spánkem u dětí může být často způsobený reflexem paralýzy strachu.

Tento reflex je prvním z našich kojeneckých reflexů, který se objevuje v 5. týdnu těhotenství a během těhotenství se transformuje na Moro reflex a proto by neměl být aktivní po narození.

Reflex paralýzy strachu, může také souviset s úzkostí, nízkým sebevědomím, nejistotou, plachostí, strachem ze sociálního zahanbení, separační úzkostí, poruchami příjmu potravy a nechtít být středem pozornosti.

Pokud má dítě (nebo dospělý!) stále aktivní reflex paralýzy strachu, pak jednou z výzev, kterým mohou čelit, může být narušený spánek a problémy se spánkem.

Tento reflex jde často ruku v ruce se zadrženým Moro reflexem, dítě (nebo dospělý), může být neustále ve střehu před nebezpečím, které mu často ani nehrozí.

Dítě se nemusí cítit dostatečně bezpečně na to, aby šlo spát, nebo se může snadno probudit, protože spí lehce (nemusí se cítit dostatečně bezpečně, aby spalo hluboce).

Většina potenciálních příčin zachovaného reflexu paralýzy strachu pochází z období těhotenství a porodu. Toto období může mít vliv na pohyby, které dítě dělá v děloze, protože stresový hormon (kortizol) způsobuje, že dítě se v děloze stáhne a přestane se dostatečně hýbat, jeho pohyb je omezený stresovým hormonem.

Traumatický porod nebo úzkost během porodu může způsobit, že se reflex paralýzy strachu znovu objeví. Také emocionální stres v období raného vývoje může způsobit, že se reflex paralýzy strachu znovu objeví...

Reflex paralýzy strachu je základem naší emocionální, smyslové a behaviorální zralosti, a pokud zůstane aktivní, může mít významný přímý i nepřímý dopad na mnoho oblastí života dítěte od toho, jak stojí a chodí, až po způsob, jakým mluví, jak uvažuje a učí se a jak zvládá své emoce a vztahy.

Reflex paralýzy strachu může mít obrovský dopad na naše spánkové vzorce, může způsobit problémy se spánkem a poruchy spánku u kojenců a dětí.

                                                                                            Rychlý kontakt                                                                                               
Petra Fritsch 775 234 669, ulice Spojů 835, O-Poruba, pohybemrosteme@seznam.cz                 
FB petrafritsch                                                         
Všechna práva vyhrazena 2016    
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!