Porod je přirozený proces

25.04.2022

Porod je přirozený proces a měl by probíhat hladce, né vždy tomu takto je.Pokud zažijeme, nepříjemné události během porodu může se rozvinout postnatální posttraumatická stresová porucha (PTSD) známá jako porodní trauma. 

Mezi PTSD patří např.

• těžký a dlouhý porod 

• neplánovaný/plánovaný císařský řez

• pohotovostní ošetření, bolestivé ošetření

• násilné tlačení, kleště, vakuový porod

• nepříjemný personál, pocit samoty

• jiná představa o porodu

• oddělení matky a dítěte

• vyvolávaný porod a jiné

Je těžké definovat trauma, protože pro každou ženu je to individuální záležitost. Některé ženy mají pocit, že narození dítěte jim nepříjemné zážitky z porodu vynahradí, často však slyším, dalo se to přežít, dalo se to vydržet, už to mám za sebou, vnímám ženu odpojenou od těla. Tyto zážitky jsou, ale stále uloženy v našem systému a velmi často si žijí svým vlastním životem. 

Porodní trauma může ovlivňovat vaše další těhotenství nebo mít vliv na nemožnost otěhotnění, pokud se tělo a nervový systém nedokázal vypořádat se stresem, má v sobě stále zamrzlou energií. Tento otisk zůstává uloženy v děloze a nervovém systému a má vliv na emocionální i fyzický život ženy. 

Může se stát, že porodem se ženám spustí mezigenerační trauma, kdy se ukazují staré přesvědčení a prožitky z předešlých generací. Žena často nemá ponětí, odkud se berou její úzkosti, obavy, pocit viny, smutku, rušivé myšlenky, panika, nervozita. Tyto stavy mohou mít negativní vliv na vztah s miminkem. Žena je přítomná fyzicky, ale přes traumatizaci, kterou prochází je nepřítomná emocionálně.

Porodní trauma zahrnuje jak fyzickou, tak emocionální oblast. Pokud má žena tento zážitek, stejným stresem si prošly i děti. Děti mohou zažít traumatický příchod na svět, i když žena vnímá porod jako "normální". 

Rané trauma u dětí vzniká již před početím (buňka si pamatuje naladění rodičů již 3 měsíce před početím), po početí dítěte, v průběhu těhotenství a porodu, plod vnímá všechny emoce matky a toho co se děje v jejím okolí. 

Některá miminka, která prožila traumatický porod, mohou být v šoku. Zkušenost izolace od maminky, necitlivé zacházení, nechává v dětech otisk samoty, strachu, nepochopení a závislosti. 

Porod císařským řezem, je operace břicha, což je fyziologický šok pro systém a narušuje se zde energetický tok v meridiánovém systému. 

Kontakt mezi maminkou a miminkem může být po traumatickém porodu obtížnější, mohou se objevit problémy s kojením. Je velmi důležité léčit prenatální trauma a stresy co nejdříve, protože tyto zážitky, určují, jak bude dítě prožívat následné události života. Pokud se terapie provádí na počátku těhotenství, nebo v raném období dítěte, budou procházet svými životy uvolněni od zátěže a omezení z prenatálních traumat, která mohou mít negativní dopad na jejich duchovní, fyzický a psychický rozvoj. 

Čím dříve je možné vyřešit tyto prožitky, tím větší je šance pro dítě prožít dětství bez vlivu zkušeností, které nabourávají pocit bezpečí a jeho růstu. Dítě pak může mít možnost volně vyjádřit svůj jedinečný potenciál a být sebou samým aniž by bylo utlačováno ranými traumaty.

Je velmi důležité při terapií přistupovat k ženám individuálně, respektovat jednotlivé kroky, empaticky uvolňovat emocionální uzly a blokády v těle. 

Kraniosakrální terapie je jemná relaxační metoda, která pracuje s uvolněním blokád v těle za pomoci neinvazivní manipulace s mozkomíšním mokem. Ten v těle pravidelně pulzuje a následkem například prožitého traumatu nebo chronického stresu může docházet k jeho blokaci.

https://www.kvetovaterapieessencies.cz/kraniosakralni.../

EFT rané trauma nezpracované trauma je uloženo k pozdějšímu zpracování do podvědomé paměti. Právě tyto nezpracované informace a k nim připojené emoce ovlivňují po zbytek života kvalitu našeho emocionálního vnímání v propojení na fyzické i psychické zdraví.

https://www.kvetovaterapieessencies.cz/metoda-eft/

Květová terapie kombinace květových esencí vhodné pro období před početím během těhotenství, porodu a kojení, kdy ženy a děti prožívají různé vrstvy emocí, nálad, myšlenek a vzorců, harmonizují ženu i miminko, jsou jemným léčivým zdrojem. 

https://www.kvetovaterapieessencies.cz/kvetove-esence3/


                                                                                            Rychlý kontakt                                                                                               
Petra Fritsch 775 234 669, ulice Spojů 835, O-Poruba, pohybemrosteme@seznam.cz                 
FB petrafritsch                                                         
Všechna práva vyhrazena 2016    
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!