KRANIOSAKRÁLNÍ TERAPIE

Princip a přínos kraniosakrální terapie cestou hluboké relaxace, slovy lektorky Viktorie Skacel

Ruce terapeuta, které vstupují do "hry" s tělem, relaxujícím a odpočívajícím na lehátku, dotyk a citlivá manipulace aktivují mocné síly, které spaly dosud neprobuzeny hluboko uvnitř těla. Je to velmi zvláštní a těžko popsatelný pocit, který oba prožívají. Klient i terapeut. Zklidněná mysl dovoluje podvědomí postupně uvolňovat staré vzorce, které udržují napětí a disharmonii v těle. Tělo pak odpovídá nejrůznějšími způsoby, podle úrovně vědomí, ve kterém se jako ve stavu bytí nachází. Čím víc se mysl uvolní do prázdnoty relaxace, tím víc umožní tělu procesy jeho samoléčby. Terapeut je dirigentem velkého orchestru buněk těla a nutí jednotlivé jeho členy (buňky, tkáně, orgány) "procvičovat" jednotlivé party tak dlouho, dokud orchestr nehraje unisono. Tuto terapii si zamiluje každý, kdo to sám sobě dovolí."


Kraniosakrální terapie je velmi jemnou, ale účinnou metodou, cílem ošetření je navození stavu harmonie a rovnováhy celého systému - tělo, mysl, emoce. Tato metoda působí na úrovní tělesné, duševní i psychické, při zpracování tělesných blokací se zároveň ladí i duševní stránka. Tato metoda nám umožňuje pracovat s celým systémem těla a emocemi, s napětím v nervovém systému, s plazím mozkem, kde jsou především uloženy naše traumatické otisky. Při terapií se uvolňují blokády.

Kraniosakrální terapie (cranio = lebka a sacrum = křížová kost) vylaďuje rytmus, který pulzuje hluboko uvnitř  fyziologického systému. Stav rytmu ovlivňuje pohybové funkce, myšlení i emoce. Tělo má v sobě zakódovanou hlubokou moudrost a "vrozený plán léčení", od něhož je sice mnohdy životem odstřiženo, ovšem kontaktem s Dechem života jakoby si znovu začalo rozpomínat a spolupracovat s tímto vyšším vedením. A je to samotné tělo klienta, jenž si říká, které téma chce zpracovávat a jaké struktuře a části těla je potřeba v ten moment věnovat pozornost. Ani klient ani praktikant svou vůlí nerozhodují, co se bude při ošetření dít. Oba jsou neseni vyšší moudrostí těla a Dechu života.

 • proti stresu, únavě a poruchám spánku
 • pro uvolnění traumatických psychických i fyzických zážitků
 • jako podpora v procesu osobního růstu
 • během těhotenství jako podpora a příprava na porod
 • jako terapie po traumatickém porodu
 • při depresích
 • při bolestech pohybového ústrojí, zad, páteře a kloubů
 • při bolestech hlavy a migrénách
 • při problémech s metabolismem a imunitním systémem
 • v rekonvalescenci po operacích a úrazech
 • během hormonální nerovnosti

Kraniosakrální terapie (CST) je technika, kterou se napojujeme na četné vrstvy a matrice těla za použití k tomu vycvičených rukou, jimiž vnímáme a vyrovnáváme napětí fascie, útrob a jemné tlaky tekutin, posilujeme orgány a obnovujeme základní rytmy směrem k jejich přirozeným stavům. Představuje také parapsychickou dovednost, jež použitím lehkého, avšak záměrného doteku do sebe vzájemně převádí mysl, hmotu a energii. CST vnímám jako spojení jemné neinvazivní chirurgie - jemnější, než jakákoliv masáž - při níž se pomocí palpace uvolňují cysty uvězněné v emocionální a somatické energií." Richard Grossinger 

Kraniosakrální terapie je jemná, zcela neinvazivní technika, kterou umíme navodit stav hlubokého uvolnění těla a mysli tak, aby tělo klienta, které disponuje vysokou inteligenci, aktivovalo vnitřní moudrost a spustilo samoléčebné mechanismy v klientově těle i duši.

Lidský organismus je naprosto dokonalý systém, kde je vše vzájemně provázáno. Důsledkem stresu, psychologických vlivů nebo fyzického zranění, vzniká v těle omezení či trauma. Trauma je doprovázeno silným emočním nábojem (emocí - strachem, hněvem, lítostí) a tato emoce je zapouzdřena v těle.

Kraniosakrální a květová terapie pomohou uvolnit bloky a s ním spojenou emoci, tělo se postupně navrací k plnému zdraví. Zklidněná mysl dovoluje podvědomí postupně uvolňovat staré vzorce a emoční napětí, které udržuje disharmonií v těle. Čím víc se mysl uvolní do prázdnoty relaxace, tím víc umožní tělu proces jeho samoléčby. Kraniosakrální terapií propojují s květovými esencemi, obě tyto terapie se na člověka, dívají celostně, tzn. berou ohledy na vše co se člověku děje, co prožívá, co prožil, jaké vztahy člověk žije, zda ho naplňuje práce, zda v minulosti prožil trauma, nehodu, trápení, operaci, zda se s něčím léčí, jaké nemoci měl. Terapie má relaxační účinek, je vhodná i jako prevence a podpora ke zdravému nastavení člověka, posiluje vitalitu, energií a je také vhodná při cestě osobního rozvoje. Terapeut je prostředník, který jemným dotekem komunikuje s tělem a skrze jemný dotek se vaše tělo ladí do svého středu.